Technologia ADSL wykorzystuje inną architekturę sieci niż ISDN czy FTTH. Asymetryczne przesyłanie danych poprzez kable telefonicznych pozwoliło stworzyć niezwykle efektywne i ekonomiczne rozwiązanie. Tym sposobem więcej użytkowników otrzymało dostęp do szerokopasmowego internetu. Jak wygląda architektura sieci ADSL?
Budowa od podstaw instalacji światłowodowej jest niezwykle kosztowną inwestycją dla operatora, który musi dostarczyć do budynku nowe okablowanie i połączyć je z centralą. Technologia ADSL pod tym względem znacznie przewyższała inne sieci dostępowe takie jak FTTH. Do podłączenia szerokopasmowego internetu operator mógł wykorzystać jedynie istniejące okablowanie.
Zwykłe miedziane kable telefoniczne są w stanie dostarczać przekaz cyfrowy. Należy jednak liczyć się z koniecznością zbudowania heterogenicznej sieci telekomunikacyjnej, która korzystałaby z techniki światłowodowej. Pamiętajmy też, że przepustowość łącza nie powinna być niższa niż 2 Mb/s na ostatnim odcinku linii.
Jeszcze kilkanaście lat temu szerokopasmowy internet xDSL nie posiadał żadnych zatwierdzonych standardów europejskich. Skutkiem czego metody kodowania i transmisja cyfrowa była niespójna u wielu operatów, którzy wykorzystywali przewody linii telefonicznych.
Asymetryczna sieć ADSL zakłada stosowanie miedzianych kabli telefonicznych, gdzie transmisja przebiega w obu kierunkach. Tym sposobem możliwe było przesyłanie sygnału cyfrowego do użytkownika z prędkością 2 Mb/s, zakładając, że znajdował się on w odległości do 4,8 km. Im dystans był mniejszy, tym prędkość mogła być większa.
Przesyłanie cyfrowego sygnału poprzez kable telefoniczne wymaga instalacji dwóch modemów na obu końcach tej linii. Jedno urządzenie powinno znajdować się w centrali, drugie u abonenta. Jednocześnie można podłączyć dodatkowy set-top-box po stronie użytkownika. Oprócz modemu są również potrzebne tak zwane splittery, czyli rozdzielacze, które oddzielą analogowy sygnał telefoniczny od cyfrowej transmisji danych.
Przez wiele lat usługa ADSL była skutecznym sposobem na szybki, szerokopasmowy internet przy niskim koszcie instalacji. W wielu przypadkach był to proces przejściowy przed przyłączeniem użytkownika do sieci światłowodowej, która wymagała nowego okablowania. Dużą zaletą sieci ADSL jest jednak możliwość funkcjonowania usługi telefonicznej niezależnie od przesyłanego sygnału cyfrowego. Modem internetowy pobiera dane z różnych serwerów, a następnie przesyła je do użytkowników. W przypadku jego awarii abonenci wciąż mogliby korzystać z usług telefonicznych, które są dostarczane na innym paśmie częstotliwości.