FTTH to nic innego jak odmiana szerokopasmowego internetu, przeznaczona do domowego użytku. Polega ona na dostarczeniu szybkiego internetu za pośrednictwem światłowodu najprostszą i najkrótszą drogą. Jak wygląda podłączenie lokalu do sieci oraz jej architektura?
Dzięki sieci FTTH możliwe jest podłączenie usługi nie tylko samego internetu, ale również telewizji (CATV) i usług telefonicznych (VoIP). Jest ona częścią szerokopasmowego systemu komunikacyjnego FTTX i składa się z sieci OLT i ONT, jak też z pasywnej sieci dystrybucyjnej OND. Tym sposobem możliwe jest przesyłanie światłowodu od operatora do lokalu prywatnego bądź firmy.
Z kolei sieć ODN składa się między innymi z sieci dosyłowej. To właśnie ona jest częścią sieci światłowodowej i przesyła dane do Splitera, umieszczonego w budynku, w którym jest zapewniony dostęp do światłowodu.
Architektura oraz budowa sieci FTTH jest zależna od wielu czynników, które determinują między innymi jej koszt. Jednym z najbardziej istotnych aspektów jest miejsce zabudowy. Jeśli teren nie posiada jeszcze infrastruktury telekomunikacyjnej, istnieje konieczność jej zaplanowania oraz budowy. Obszar taki nazywany jest greenfield. Przeciwieństwem jest teren brownfield, a zatem miejsce, gdzie infrastruktura już istnieje i wymaga jedynie rozbudowania lub uzupełnienia.
Nie bez znaczenia jest również gęstość zaludnienia i zabudowa. Architektura sieci FTTH będzie wyglądać inaczej w przypadku domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Istotny jest również sam potencjał abonencki na danym terenie.
Planując budowę sieci FTTH, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przy jej tworzeniu należy bowiem uwzględnić potrzeby nie tylko obecnego użytkownika, ale również przyszłego abonenta. W tym celu konieczny jest projekt elastycznej architektury, która będzie uwzględniać ewentualną modernizację oraz rozbudowę.
Podstawowym wymaganiem funkcjonalnym jest zaś dostarczenie wszystkim usługobiorcom usług o dużej przepustowości. Każdy abonent końcowy musi posiadać bezpośrednie połączenie optyczne do danego urządzenia, zapewniającego maksymalną dostępną pojemność.
Sieć FTTH możemy podzielić na trzy najważniejsze sekcje: sieć dosyłowa, sieć dystrybucyjna oraz sieć instalacyjna. Z kolei poszczególne segmenty łączy ODF, czyli przełącznice światłowodowe lub sekcje, które są bezpośrednio spawane w punkcie dystrybucyjnym.
Sieć dosyłowa odpowiada za przesyłanie sygnału do punktów dystrybucyjnych na obszarze osiedla lub dzielnicy. Zbudowana jest ona za pomocą kabli światłowodowych z dużej ilości włókien, które biegną do szafek, muf czy studni.
Sieć dystrybucyjna zaś dostarcza sygnał od punktu dystrybucyjnego do budynków. W tym przypadku kable o dużej krotności nie są już wymagane. Zamiast nich wykorzystuje się przewody o średniej lub niskiej ilości włókien. Zakańcza się je zwykle w pomieszczeniach technicznych budynku.
Z kolei sieć instalacyjna to już ostatni etap transmisji przesyłu. Prowadzi ona do konkretnego lokalu abonenta. Może być zakończona w gniazdku optycznym lub w urządzeniu końcowym. Kable światłowodowe mogą mieć niską krotność, nawet jedno włókno.
W sieci FTTH wykorzystuje się najczęściej dwie topologie: punkt-wielopunkt oraz punkt-punkt. Topologia punkt-wielopunkt jest często łączona z PON, czyli z pasywną siecią optyczną. W tym przypadku wykorzystuje się pasywne splitery optyczne, a dane są szyfrowane. Jeśli na terenie przełączników zostanie umieszczony Ethernet, można kontrolować dostęp abonenta do przesyłanego sygnału.
Topologa punkt-punkt, czyli P2P potrzebuje zaś kable światłowodowe, które biegną między węzłem dostępowym a abonentem. W tym rozwiązaniu droga optyczna jest ciągła i prowadzi od węzła dostępowego do lokalu, nawet jeśli składa się ona z kilku odcinków światłowodów. Topologia punkt-punkt również wykorzystuje Ethernet, co pozwala na łączenie ją z innymi technologiami do transmisji.
Schemat podłączenia sieci FTTX może przebiegać w różnych technologiach. W przypadku technologii FTTH światłowód biegnie od centrali do mieszkania abonamentu do końcowego urządzenia, jakim może być modem. W tym przypadku sygnał świetlny zostaje zamieniony na sygnał miedziany – ONT.
Istnieje jednak możliwość podłączenia światłowodu z centrali do skrzynki znajdującej się w budynku. Dalej transmisja będzie przebiegać po istniejącym kablu koncentrycznym. Tę technologię nazywamy MoCA – Multimedia over Coax Alliance. Podobnie działa PoE, czyli Power over Ethernet, gdzie światłowód biegnie ze skrzynki budynku po kablu ethernetowym.
Nie ulega wątpliwości, że dostęp do sieci FTTH z roku na rok rośnie. Dla porównania w 2016 roku liczba abonentów wynosiła 250 tysięcy, rok później zaś – 750 tysięcy. Ten znaczący wzrost zaczął się jeszcze w 2015 roku, kiedy Orange Polska uruchomiła program inwestycyjny, według którego do 2020 roku ma zainwestować w doprowadzenie światłowodu ponad 4 miliardy złotych. Jeszcze w 2018 roku w zasięgu tego operatora było 3,164 miliony gospodarstw domowych.
Nie jest to jednak jedyny operator światłowodu w Polsce. Oprócz Orange Polska warto również wymienić firmy Inea oraz Toya. Natomiast od 2019 roku ogólnopolskim dostawcą został również T-Mobile, wykorzystując infrastrukturę Orange oraz Nexery. Ponadto duża część sieci światłowodowej powstała dzięki programowi POPC, której beneficjentami są między innymi jest między innymi Oeange. Tym sposobem w 2018 roku zakontraktowaną budowę przyłączy do prawie dwóch milionów gospodarstw, które znajdowały się na terenie tak zwanych białych plam.