Sieć ADSL obok DSL jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywana przez dostawców usług telefonicznych i internetowych. Skutecznie wyparła wcześniejsze rozwiązania, ponieważ jest szybsza, a do tego zapewnia stabilne połączenie. Czym jednak jest ta technologia? Wyjaśniamy, co to jest linia ADSL oraz co warto o niej wiedzieć!
Czym jest linia ADSL? Asymmetric Digital Subscriber Line (z ang. asymetryczna cyfrowa linia abonencka), to szerokopasmowa technologia cyfrowa, dzięki której można uzyskać połączenie z siecią komputerową. Do przesyłania danych wykorzystywane są częstotliwości większe niż 25 kHz. Ujęta w nazwie asymetria odnosi się do tego, że prędkość przesyłania danych z sieci do użytkownika jest szybsza niż w drugą stronę. Linie ADSL wykorzystują klasyczne, miedziane kable telefoniczne. Transmisja osiąga prędkość od 6 kb/s do 24 Mb/s. Dostawcy przesyłają wspólnym przewodem sygnały telefoniczne i internetowe, które muszą zostać oddzielone od siebie za pomocą spliterów, filtrujących wysokie oraz niskie częstotliwości, tak by siebie wzajemnie nie zakłócały.
Istnieją różne wersje ADSL, różniące się od siebie prędkością transmisji oraz możliwościami odnośnie do pokonywania określonej odległości. Wyróżnia się:
Przedstawiamy aktualne normy ADSL. Schemat wygląda następująco: numer normy – nazwa sieci – max. prędkość do użytkownika – max. prędkość od użytkownika.
Chociaż technologia ta ma wiele zalet, istnieją też pewne problemy z ADSL. Wykorzystanie zwykłych kabli sprawiło, że rozwiązanie to jest łatwo dostępne dla tysięcy użytkowników, którzy mogli bez kłopotu podłączyć się do dwóch usług za jednym zamachem. Do tego nie było potrzebne żadne przebudowywanie instalacji, co było korzystne i dla klientów, i dla operatorów. Co więc sprawiało najwięcej kłopotów? Na początku trudno było ustalić jednolite standardy, dlatego musiały być stale rozszerzane po tym, gdy na rynku pojawiały się nowe usługi. Trudnym zagadnieniem jest też wybór sposobu kodowania. System modulacji może przebiegać według CAP lub DMT, z czego każda opcja ma swoje mocne, ale i słabe strony.
Wielu użytkowników zastanawia się, jak odczytać parametry linii ADSL. Aby je sprawdzić, należy zalogować się do podłączonego routera ADSL i znaleźć menu z parametrami SNR Margin/Line Attenuation.
Pierwsza wartość powinna być jak najwyższa – wtedy oznacza, że sygnał jest silniejszy, a zakłócenia mniejsze. Poszczególne wyniki należy interpretować w następujący sposób:
Druga wartość, określająca tłumienie, z ma z kolei być jak najniższa. Jeśli wynosi:
Pozostałe parametry również mają znaczenie. Output Power powinien mieścić się w przedziale 10-20 dBm, zaś wypisane błędy CRC są bardzo ważne dla dokładnej oceny stanu linii.
Warto też wiedzieć, jak przetestować linię ADSL. Na początek można podłączyć ją do modemu lub routera za pomocą kabla kabla Ethernet. Wtedy powinno się wyłączyć wszystkie uruchomione programy oraz zatrzymać pobieranie i inne procesy mogące obciążać sieć. Następnie wystarczy skorzystać z jednego z przeglądarkowych testerów prędkości, które zwykle są wyjątkowo proste w obsłudze. W ten sposób po chwili uzyska się wyniki wartości ping oraz prędkości upload i download linii. Wtedy można sprawdzić, czy są zgodne z tym, co dostawca zapewniał w umowie.
Wiedząc już, co to jest linia ADSL, można być bardziej świadomym jej działania. Dzięki temu rozsądniej dobierze się ofertę dostawcy usługi, a także zauważy ewentualne nieprawidłowości. Przetestuj prędkość swojej linii i skontroluj, czy na pewno dobrze się sprawuje!