Jeszcze kilka lat temu sieć ADSL zapewniała szybkie i stałe połączenie z internetem. Za pomocą wbudowanego modemu użytkownik nawiązuje połączenie bezpośrednio z siecią telefoniczną. Sama zaś transmisja danych oraz sygnał rozmowy telefonicznej wykorzystują różne częstotliwości. Pomimo tego, że technologia ta pojawiła się wiele lat temu, routery ADSL są wciąż dostępne w sprzedaży.
Rozwój sieci dostępowych zaczął się intensywnie rozwijać jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Wtedy to prym wiodła technologia ISDN, która zapewniała bezkonkurencyjne połączenie z internetem poprzez miedziane kable telefoniczne. Z czasem jednakże ta sieć cyfrowa przestała spełniać zapotrzebowanie na szybki i tani internet. Niebawem została wyparta przez modemy ADSL
Technologia ADSL, czyli asymetryczna cyfrowa linia abonencka, pozwalała na szybkie, jak na tamte czasy połączenie z internetem. Wykorzystuje ona zwykłe, miedziane kable telefoniczne tak jak w przypadku ISDN. Różnica jednak tkwi w wykorzystanych pasmach. Modem ADSL nie używa częstotliwości 0-4 kHz. Dzięki temu linia telefoniczna może być niezależnie wykorzystywana, co do tej pory nie było możliwe.
Zarówno modem ADSL, jak i telefon są przyłączone do rozdzielacza. Za jego pośrednictwem pasmo częstotliwości jest przydzielane do poszczególnych urządzeń. Wykorzystując zasadę asymetrii, sygnały o częstotliwości powyżej 4 kHz trafiają do modemu internetowego, z kolei te o niższej wartości – do telefonu. W podobny sposób sygnał jest rozdzielany także na wyjściu z centrali do linii modemu oraz multipleksera, który umożliwia połączenie modemów z transmisją danych.
Asymetryczna cyfrowa linia abonencka była bardziej odporna na zakłócenia od swojej konkurencji, która wykorzystywała jeden szerokopasmowy kanał. Spowolnienie transmisji danych ma bowiem miejsce tylko w wypadku zakłóceń w określonych pasmach częstotliwości i tylko w odpowiadającym ich kanałach. Pozostała część pracuje niezmiennie. Nie byłoby to możliwe bez wykorzystania splittera i rozdzielenia pasm częstotliwości na modem oraz telefon.
W celu połączenia abonenta z linią ADSL potrzebna jest inwestycja ze strony operatora. Do niezbędnych działań należy między innymi doprowadzenie sieci do centrali oraz wyposażenie linii w odpowiedni modem oraz splitter. Warto również zauważyć, że sieć ADSL uniemożliwia połączenie się z innym komputerem, posiadającym analogiczny modem, jak ma to miejsce w przypadku alternatywnego urządzenia. W tym przypadku konieczne jest skorzystanie z sieci, do której przyłączona jest centrala oraz serwery.
Największym konkurentem dla asymetrycznej cyfrowej linii abonenckiej był internet dostarczany przez telewizje kablową. Nie należy jednak zapominać, że prędkość modemu ADSL pozwalała na osiąganie transmisji obrazu telewizyjnego oraz na realizację zintegrowanej sieci telekomunikacyjnej. W jej zasięgu było zapewnienie klientowi nie tylko dźwięku i obrazu, ale też internetu. Pod tym względem ADSL przewyższała prędkością jej poprzednika – sieć ISDN.