Polsce pojawiają się pierwsze wdrożenia nowej technologii pasywnej sieci optycznej GPON. Jest ewolucją APON/BPON, zapewniającą m.in wyższe szybkości i wzmocnione bezpieczeństwo. Rozwiązanie to nie jest jeszcze zbyt popularne w naszym kraju, ale ma naprawdę duży potencjał. Wyjaśniamy, co to jest technologia GPON oraz jakie jakie ma wady i zalety!
Na początek wyjaśnijmy, czym jest technologia GPON. Skrót ten pochodzi od ang. Gigabit-Capable Passive Optical Networks, co oznacza Gigabajtową Pasywną Sieć Optyczną. Określenie to odnosi się do nowego, międzynarodowego standardu ITU-T G.984.x, opisującego sposób działania jednego z wariantów pasywnej sieci optycznej (PON). Został stworzony przez grupę FSAN (Full Service Access Network), na wydajniejszego następcę standardu APON/BPON. Pozwala uzyskać prędkość transmisji danych rzędu 2488 Mb/s od jednostki OLT do ONT oraz 1244 Mb/s od ONT do OLT, przy maksymalnej liczbie wspieranych ONT na port OLT 265. Wykorzystuje architekturę P2MP (punkt-wielopunkt), a w swoim zakresie obejmuje pierwszą i drugą warstwę modelu ISO/OSI. Jego parametry optyczne definiuje standard G.984.2.
Sieci GPON są dostarczane za pomocą infrastruktury optycznej FTTx („Fiber to the…” czyli „transmisja światłowodowa do…”), którą można podzielić na cztery podstawowe grupy:
GPON jest technologią pasywną, ponieważ jej działanie nie musi być związane z aktywnymi urządzeniami podłączonymi do zasilania na odcinku pomiędzy operatorem a odbiorcą. Aktywne są tylko końce tej drogi – OLT (Optical Line Termination) u operatora oraz ONT (Optical Network Termination) u użytkownika, nazywany też ONU (Optical Network Unit). Sieć GPON pozwala rozplątać połączenia w oparciu o jeden światłowód. Wystarczy, że operator umieści spliter w odpowiednim miejscu, by rozdzielić sygnał nawet na 128 odbiorców. Podobnie działają telewizje kablowe w blokach. GPON przy tym zapewnia szybką transmisję danych oraz odbiór za jednym zamachem telefonii, Internetu oraz telewizji.
FTTH pozwala wprowadzać zupełnie nowe typy usług, m.in. telewizję nowej generacji, usługi chmurowe czy systemy Smart Home. Sieci GPON zapewniają ogromne zasoby transmisyjne bez ograniczeń technologicznych, dlatego dają ogromne pole do rozwoju. Chociaż w Polsce rozwiązanie to jeszcze raczkuje, ewidentnie jest dużym krokiem w przyszłość i powinno być wspierane oraz rozwijane.
GPON wspiera biznes operatorów, ponieważ realizacja budowy sieci w oparciu o tę technologię jest o wiele bardziej opłacalna. Pozwala ograniczyć wydatki inwestycyjne już od momentu budowy, aż do chwili wdrażania, a do tego obniża też koszty związane z utrzymaniem. Co więcej, przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń końcowych GPON pozwala zaadresować dowolny model usługowy, oferujący najwyższą jakość. Dzięki niemu operator może oferować najlepszą opcję na rynku.
Standard ten nie jest oczywiście idealnym rozwiązaniem. Warto omówić plusy i minusy połączenia GPON.
Do zalet można zaliczyć:
Wśród minusów należy wymienić:
Światłowody stopniowo wypierają tradycyjne, metalowe kable. GPON nie tyle idzie z duchem czasu, co wręcz go wyprzedza. Może więc być biletem do rozwiązań przyszłości, oferujących nowe usługi oraz najwyższe standardy.