Asymetryczna cyfrowa linia abonencka, czyli ADSL, pozwala na połączenie się z internetem za pomocą kabli telefonicznych. Rozwiązanie to było stosowane w poprzednich latach. Obecnie zaś jest wypierane przez technologie cyfrowe. Wciąż jednak można się spotkać z urządzeniami wykorzystującymi ADSL. Na czym ono polega i jakie są standardy tego analogicznego połączenia?
ADSL wykorzystuje miedziane kable telefoniczne jako medium. Umożliwiają one odbiór danych z większą prędkością aniżeli ich przesyłanie. W przeciwieństwie do modemów telefonicznych, gdzie wszystkie sygnały są przekazywane w jednym pasmie, ADSL wykorzystuje częstotliwość powyżej 25 kHZ. Specjalne splitery rozdzielają sygnały telefoniczne oraz szerokopasmową transmisję, dzięki czemu przepustowość internetu jest większa.
Informacja jest przekazywana do oddzielnego modemu przez multiplekser lub sieć ATM. Istnieje również możliwość przesyłania sygnału do wewnętrznej sieci Ethernet i bramy internetowej. Połączenie linii telefonicznej z routerem odbywa się za pomocą portu RJ-11. Następnie może być ono rozpowszechniane przez WI-FI.
Prędkość transmisji ADSL szacuje się maksymalnie na 24 Mb/s. Z kolei prędkość, jaką można wysyłać dane, jest znacznie niższa, co powoduje efekt asymetrii. Z tej przyczyny technologia ta nie jest zalecana dla użytkowników, którzy wysyłają dane z własnych serwerów internetowych.
Najstarsza wersja ADSL umożliwiała niską przepustowość i wiązała się z limitami odległości. Maksymalna prędkość wynosiła 8192 kb/s, jednak tylko wtedy, gdy linia telefoniczna nie była dłuższa niż 2,7 km. W przypadku odległości 5,5 km transmisja danych mogła odbywać się z prędkością 1536 kb/s lub 2048 kb/s.
Z czasem druga wersja technologii – ADSL2 umożliwiała transmisję danych do 3072 kb/s lub 4096 kb/s. Dla zachowania tej przepustowości długość kabli telefonicznych nie mogła być większa niż 3,7 km.
W 2005 roku wprowadzono w Polsce ADSL+, która umożliwia odbiór internetu, jak i cyfrowych kanałów telewizyjnych. Wykorzystuje się ją w systemach VOD oraz TVoDSL. Transmisja danych może wynosić nawet 24 Mb/s przy odległości 2 kilometrów.
Nie ulega wątpliwości, że lata świetności ADSL już minęły. Coraz mniej operatorów wspiera wariant przesyłania internetu za pomocą kabli telefonicznych. Tego rodzaju transmisja analogowa zostaje coraz częściej wypierana przez transmisję cyfrową jak na przykład DSL. Zapewnia ona większą przepustowość oraz prędkość połączenia.
Z kolei dla uzyskania jeszcze lepszych efektów, warto sięgnąć po światłowód, który pozwala osiągnąć prędkość do 10 Gb/s. Wykorzystuje on kable światłowodowe, zbudowane z włókna szklanego, które są znacznie cieńsze oraz odporniejsze na czynniki zewnętrzne aniżeli kable miedziane, z jakich korzysta się przy technologii ADSL oraz DSL.