Podpisując umowę z dostawcą Internetu nie zawsze trzeba decydować się na zakup lub dzierżawę oferowanego sprzętu. Wiele osób woli korzystać z własnego routera, ponieważ ma wtedy pełny wpływ na to, jakie będzie miał parametry. Na rynku można znaleźć dwa główne typy tego urządzenia. Zastanawiasz się, w jaki model zainwestować? Wyjaśniamy, czym różni się router ADSL od DSL oraz podpowiadamy, który z nich wybrać!
Różnice jakie wykazują router ADSL a DSL są dość znaczne. Mają inną budowę, a co za tym idzie, inne działanie. ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line – asymetryczna cyfrowa linia abonencka) posiada wbudowany modem, który umożliwia podłączenie sprzętu do linii telefonicznej. Taki sposób transmisji danych jest określany jako analogowy i jest obecnie uznawany za dość przestarzały. W praktyce coraz mniej operatorów obsługuje już takie rozwiązanie. Z tego względu urządzenia tego typu są tańsze.
Routery DSL (Digital Subscriber Line – cyfrowa linia abonencka) nie posiadają wbudowanego modemu, ponieważ są przystosowane do nowocześniejszej, powszechnej transmisji cyfrowej. Są droższe, ale zapewniają szybsze przesyłanie danych. Trzeba jednak dokupić do nich osobno modem od operatora. Mimo to, takie rozwiązanie jest zdecydowanie najpopularniejsze, ponieważ umożliwia dużą swobodę konfiguracji oraz gwarantuje szybki Internet, w tym także bezprzewodowy (Wi-Fi).
Na rynku niedawno pojawiła się też dodatkowa opcja, czyli routery xDSL, obsługujące różne technologie cyfrowych linii abonenckich. Literka „x” oznacza przedrostek skrótu, ponieważ istnieje kilka podkategorii tego typu urządzenia. Zalicza się do nich:
Nawet jeśli zna się różnicę, nie każdy będzie w stanie ostatecznie stwierdzić, co kupić – router ADSL czy DSL. Wybór jest w praktyce uzależniony jest od dostawcy. Najważniejsze jest to, z jakich wtyczek korzysta usługodawca. Jeśli obsługuje RJ11, trzeba zastosować model analogowy. Tylko takie urządzenie jest kompatybilne z liniami telefonicznymi. Gdy zaś portem jest RJ45 przeznaczony dla transmisji cyfrowej, należy zainwestować w DSL oraz modem.
Bez względu na to, który router trzeba kupić, warto wybrać model obsługujący moduł Wi-Fi. W przeciwnym razie dostęp do Internetu będzie gwarantował tylko kabel. Jeśli posiada się komputer stacjonarny, nie jest to problem, ale dla użytkowników laptopów, tabletów, smartfonów, konsol itp. z pewnością jest to spore utrudnienie.
W ramach podsumowania warto jeszcze wspomnieć o tym, dlaczego warto kupić router ADSL lub DSL, zamiast godzić się na propozycję od operatora. Urządzenia dostarczane w ramach umowy w teorii mają pozwolić dzielić sygnał między kilka urządzeń. Często możliwości routera są jednak znacznie ograniczone, przez zablokowanie dostępu do ustawień sprzętu. Jeśli kupi się własne urządzenie, można dowolnie nim zarządzać. Co więcej, routery od dostawcy zazwyczaj są dość przeciętne.
Inwestując w model lepszej jakości zapewnia się sobie nie tylko szybszy Internet, ale też lepsze zabezpieczenia. Jeśli na domowych urządzeniach przechowuje się ważne pliki, bo np. pracuje się zdalnie, warto zadbać o tę kwestię. Dla niektórych znaczenie może mieć też to, że można wybrać design routera. Jeśli ma stać w widocznym miejscu, najlepiej by dopasował się do wystroju lub chociaż bezpośredniego otoczenia. Operatorzy raczej nie zwracają uwagi na estetykę.
Znając już różnice pomiędzy ADSL i DSL wybierz odpowiedni model. Zrezygnuj z dzierżawy czy zakupu u dostawcy Internetu. Zainwestuj we własny sprzęt, by zyskać najlepsze jakościowo urządzenie oraz pełny dostęp do ustawień routera!