Zarówno FTTH, jak i ETTH służą do dostarczenia klientowi internetu czy telefonii. Technologie te różnią się jednak architekturą oraz wykorzystanymi elementami, które wpływają na ich efektywność. Czym zatem różni się sieć FTTH od ETTH?
Technologia ETTH, czyli Ethernet to Home, dostarcza internet do lokalu za pomocą tak zwanej skrętki. Jest to nic innego, jak rodzaj przewodu sygnałowego, zbudowanego z kilku kabli naraz, które są ze sobą skręcone. Tym sposobem zminimalizowane jest ryzyko zakłóceń elektromagnetycznych. Rozwiązanie to zostało wynalezione jeszcze przez Aleksandra Grahama Bella. Obecnie jest wykorzystywane w sieci Ethernet oraz w telefonii stacjonarnej.
Skrętka służy jako medium transmisyjne prowadzące do urządzenia aktywnego, czyli switcha dostępowego, umieszczonego zazwyczaj bezpośrednio w lokalu. Z uwagi na to, że technologia ETTH wykorzystuje wiele urządzeń aktywnych, jej awaryjność jest większa, niż w przypadku technologii FTTH. Dotyczy to najczęściej sytuacji, kiedy ma miejsce awaria samego urządzenia lub występuje przerwa w dostawie prądu. Z kolei miedź w kablu zwiększa podatność sieci na wyładowania atmosferyczne.
Warto jednak zwrócić uwagę na zalety technologii ETTH. Wymienić tutaj należy, chociażby wysoką przepustowość łącza, nawet do 100Mbit/s, a także stabilność połączenia. Sieć ETTH zapewnia również usługi nie tylko internetowe, ale również telefonię cyfrową – VoIP.
Technologia FFTH, czyli Fiber To The Home, jest określana jako nowoczesna oraz stabilna sieć. Wykorzystuje ona światłowód, za pomocą którego przesyłany jest sygnał z centrali do lokalu abonenta. Urządzenie aktywne znajduje się tylko w końcowych węzłach, a zatem bezpośrednio u klienta oraz w serwerowni.
Światłowód zapewnia szeroką paletę usług. Za jego pomocą można uzyskać dostęp nie tylko do internetu, ale również do:
– IPTV
– CATV
– VODV
– telefonii WiIP
– gier online
– monitoringu IP
Ponadto przepustowość łącza w technologii FTTH wynosi nawet 1 GB/s. Zapewnia to nie tylko stabilne połączenie, ale także wysoką jakość usług. Kabel światłowodowy jest odporny na działania innych sieci oraz warunki atmosferyczne. Z uwagi na jego dielektryczną budowę jest również mniej podatny na wyładowania na atmosferyczne aniżeli technologia ETTH.
Sieć FFTH jest prężnie rozwijana w Polsce. Niska awaryjność oraz elastyczna architektura pozwalają na użytkowanie jej przez kilka dekad bez konieczności wymiany elementów warstwy pasywnej. Do jej instalacji wykorzystuje się kable światłowodowe z włókna szklanego, które biegną z centrali do punktów dystrybucyjnych, a następnie do bezpośredniego odbiorcy.