Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to możliwe, że za pomocą jednego przewodu przesyłane są zarówno usługi telefoniczne, jak i internetowe? Są to sygnały o dwóch różnych częstotliwościach, dlatego muszą być od siebie odpowiednio oddzielone. W tym celu stosuje się specjalne urządzenie. Wyjaśniamy, do czego służy splitter ADSL!
Na początek warto omówić, co to jest splitter ADSL. Chociaż jest powszechnie stosowany, wiele osób w ogóle nie ma pojęcia czym właściwie jest i jaką pełni rolę. Tymczasem jest on niezwykle ważnym elementem, od którego zależy możliwość korzystania z usług internetowych i telefonicznych. Potocznie nazywa się go rozdzielaczem, rozgałęźnikiem czy zwrotnicą.
Splitter jest niewielkim urządzeniem z trzema portami RJ11 – jednym na przewód umożlwiający przyłączenie do sieci oraz dwoma przeznaczonymi do podłączenia modemu ADSL i sprzętu telefonicznego. Chociaż wydaje się niepozorny, jest niezwykle ważnym i potrzebnym sprzętem. Jest to związane z jego działaniem. Rozdzielacz odseparowuje od siebie dwa różne sygnały przesyłane przez dostawcę, tak by możliwe było jednoczesne korzystanie z Internetu oraz telefonu.
Schemat okablowania rozdzielacza ADSL jest bardzo prosty. Standardowo urządzenie podłącza się do sieci, a następnie za pomocą dwóch przewodów przyłącza się je do modemu internetowego oraz aparatu telefonicznego. Jeśli jednak w danej lokacji chce się zamontować więcej urządzeń telefonicznych, np. w biurze, trzeba zastosować tzw. metodę kaskadową.
Pierwszy wariant wymaga użycia dwóch splitterów. Wtedy jeden podłącza się bezpośrednio do gniazda abonenckiego, a następnie przyłącza się do niego modem oraz drugi rozdzielacz. W ten sposób zyskuje się więcej portów, które wykorzystają wszystkie aparaty telefoniczne.
Drugą opcją jest zastosowanie splittera oraz filtra. W takiej sytuacji rozdzielacz podłącza się standardowo, a dodatkowy telefon przyłącza się bezpośrednio do sieci. Wtedy konieczny jest specjalny mikrofiltr, który odseparuje sygnał o odpowiedniej częstotliwości. Ma formę niewielkiego urządzenia, ale może też być od razu wmontowany w specjalny przewód. Zapobiega krzyżowaniu się linii telefonicznych i pozwala tak wszystko zorganizować, by nie doświadczało się żadnych zakłóceń.
Zasada działania splittera ADSL jest związana z oddzielaniem od siebie dwóch sygnałów. Dostawcy usług internetowych i telefonicznych podłączają swoich klientów za pomocą jednej linii. Z tego względu trzeba od siebie odseparować różne częstotliwości. W przeciwnym razie będą wzajemnie się zakłócać, a klient nie da rady korzystać ani z telefonu, ani z Internetu.
Spliter ADSL sprawia, że do odpowiedniego urządzenia trafia prawidłowy sygnał. Tworzy dwa kanały transmisji:
Rozumiesz już, jak działają takie urządzenia? Dowiedz się do czego służą splittery ADSL! O ile w teorii jest wszystko jasne, dobrze jest omówić to, co dzieje się w praktyce. Załóżmy, że podłączy się do gniazda abonenckiego modem oraz telefon bez zastosowania rozdzielacza. Co wtedy? Oba urządzenia nie będą prawidłowo działać.
Jeśli spróbuje się zadzwonić, w słuchawce usłyszy się tylko szum. Aparat będzie próbował automatycznie zdekodować sygnał RF, czego oczywiście nie jest w stanie zrobić. Przez to pojawią się zakłócenia nie pozwalające na wykonanie połączenia. Modem ADSL z kolei potraktuje sygnał o niskiej częstotliwości jako błąd. Doprowadzi to do znacznego spowolnienia transmisji informacji z serwera, co znacznie utrudni czy uniemożliwi korzystanie z Internetu.
Wiele osób pamięta jeszcze, jak dawniej trzeba było odchodzić od komputera, gdy ktoś chciał zadzwonić i odwrotnie. Nie znano jeszcze wtedy rozwiązań, które pozwalały tworzyć dwa kanały transmisyjne. Wtedy po prostu odfiltrowywano akurat sygnał potrzebny akurat w danym momencie. Współcześnie dzięki splitterom nie trzeba się ograniczać. Bez problemu da się w tym samym czasie prowadzić rozmowy przez telefon i przeglądać Internet bez żadnych zakłóceń czy utrudnień.
Mamy nadzieję, że wiesz już do czego służy splitter ADSL. Jeśli korzystasz z analogowego Internetu i telefonu stacjonarnego, z pewnością posiadasz go w swoim domu. Gdy zaś planujesz podłączyć się do sieci, nie zapomnij o tym, by go zamontować!