Nowoczesna technologia pozwala się podłączyć do szybkiej, stabilnej Sieci. Jest to niezwykłe ułatwienie w pracy, a także przyjemne udogodnienie w czasie wolnym. Coraz więcej osób decyduje się przejść właśnie na takie rozwiązanie, gdy tylko okazuje się dostępne. Wyjaśniamy czym jest i ile kosztuje światłowód!
Na początek dobrze wyjaśnić, czym jest internet światłowodowy. Tradycyjnie można podłączyć się do Sieci za pomocą klasycznych przewodów miedzianych, które przesyłają sygnał od dostawcy usługi. Od kilku dobrych lat dynamicznie rozwija się nowocześniejsza technologia, wykorzystująca specjalne kable światłowodowe. Zgodnie z nazwą wykorzystują one światło, dlatego znacznie szybciej transmitują dane. Nowoczesne przewody zapewniają średnio do 1Gb/s, czyli przynajmniej 10 razy więcej niż standardowy internet.
Dużą zaletą światłowodów jest też bezpieczeństwo, ponieważ takie kable nie wykorzystują prądu. Przez to nie stwarzają ryzyka porażenia, nie przyciągają wyładowań atmosferycznych oraz są mniej podatne na awarie czy zakłócenia z zewnątrz. Co więcej, trudno jest je bezpośrednio zhakować, dlatego używając ich można być spokojnym o prywatność swojego połączenia. Dodatkowym atutem jest też to, że operatorzy tworzący linie FTTH (ang. Fiber To the Home – przewód do domu) nie używają pośrednich urządzeń w procesie przesyłania sygnału, co zmniejsza ryzyko awarii i chwilowych przerw w dostawie usługi.
Zanim jednak podejmie się decyzję o połączeniu do Sieci, trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając światłowód. Przede wszystkim powinno się sprawdzić, które firmy dają taką możliwość w okolicy – architektura tego typu nie jest ogólnodostępna w całym kraju, ponieważ technologia ta dopiero się rozwija. Następnie należy porównać ich ofertę. Światłowód umożliwia podłączenie nie tylko do Internetu, ale też telewizji nowej generacji czy innych usług. Dobrze więc przeanalizować dostępne pakiety, by wybrać najkorzystniejszy z nich. Co jednak jest szczególnie ważne?
Ogromne znaczenie ma oczywiście oferowana prędkość łącza. Zazwyczaj można wybierać spośród takich opcji, jak 300, 500 czy nawet 1000 Mb/s. Oczywiście im więcej, tym lepiej, ale każdy ma własne potrzeby. Najwyższa przepustowość przydaje się m.in. graczom, streamerom czy osobom pracującym z domu, które przesyłają ogromne ilości danych (np. zmontowane filmy czy grafiki w dużych rozmiarach). Drugą najważniejszą kwestią jest oczywiście cena. Stawki mogą dość znacznie się od siebie różnić w zależności od wybranej firmy. Oczywiście nie powinno się jednak kierować tylko tym – najrozsądniej jest jeszcze sprawdzić opinie o dostawcy. Jednym z najpopularniejszych abonentów jest Orange, który od lat jest aktywnie zaangażowany w Program Operacyjny Polska Cyfrowa.
Szybki Internet to przydatne udogodnienie dla wszystkich, ale dla kogo Orange Światłowód będzie wręcz niezbędny? Współcześnie można powiedzieć, że niemalże dla każdego! Niektórzy dalej żyją w przekonaniu, że jest to bardzo nowoczesna technologia, z której korzystają tylko programiści, gracze czy miłośnicy technologii. W rzeczywistości staje się coraz bardziej powszechna, ponieważ odpowiada naszym codziennym potrzebom. Ostatnie miesiące udowodniły nam, jak ważne jest szybkie, stabilne połączenie z Internetem. Światłowód pozwala najwygodniej m.in. pracować, robić zakupy online, oglądać filmy na platformach VOD, brać udział w szkoleniach / lekcjach / wydarzeniach / spotkaniach online czy grać przez Sieć. Usługa ta jest więc tak naprawdę idealna dla wszystkich, którzy regularnie korzystają z dobrodziejstw Internetu – ze względów zawodowych, edukacyjnych, rozrywkowych czy innych.
Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego. Wiele zależy od odległości gniazdka abonenta od samego lokum. Zazwyczaj cenę instalacji oblicza się według stawki kilkudziesięciu złotych za metr długości przewodu, dodając jeszcze koszty prac. Ostateczny wydatek jest związany z tym, czy dane obszary załapały się do inwestycji realizowanej w ramach POPC. Wtedy zapłaci się średnio ok. kilkuset złotych. Gdy zaś jest się skazanym na oferty dostawców komercyjnie budujących Sieć, stawka może wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Na szczęście usługi tego typu stopniowo stają się tańsze.
W podsumowaniu warto jeszcze omówić możliwości techniczne światłowodu. Technologia ta jest bowiem krokiem w przyszłość. Najszybsze połączenia osiągają nawet do 10 Gb/s. Nawet przeciętna przepustowość pozwala jednak w pełni korzystać z posiadanego sprzętu elektronicznego. Można m.in. oglądać filmy na platformach streamingowych w 4K bez ładowania, pobierać duże pliki w kilka sekund, grać online w najnowocześniejsze gry bez lagów, streamować nagrania wideo w wysokiej jakości itp. Co więcej, światłowód zapewnia też dostęp do innych usług, np. telewizji i telefonii nowej generacji czy systemów Smart Home.