Korzystanie z telefonu i modemu internetowego na jednej linii abonenckiej jest możliwe dzięki prostemu, ale jakże ważnemu urządzeniu. Spliter ADSL pozwala w tym samym czasie odbierać oraz przekazywać dwie różne częstotliwości. W związku z tym jeden dostawca może dostarczyć za pomocą pojedynczego przewodu dwie usługi. Wyjaśniamy, jak to jest możliwe i jak działa spliter ADSL!
Chociaż aparat ten znajduje się w wielu domach, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co to jest spliter ADSL. Urządzenie to inaczej nazywa się zwrotnicą elektryczną, rozdzielaczem czy rozgałęźnikiem. Jest niezbędne do tego, by możliwe było równoczesne obsługiwanie telefonu oraz modemu do Internetu. Ponieważ sygnały te są przesyłane za pomocą jednego przewodu, trzeba je od siebie odseparować.
Splitter fizycznie ma niewielkie wymiary. Ma formę małej, plastikowej kostki z krótkim przewodem oraz trzema portami RJ-11. Jeden jest przeznaczony do podłączenia linii telefonicznej abonenta, a dwa pozostałe – do modemu ADSL i sprzętu telefonicznego.
Dlaczego urządzenie to jest istotne? Jeśli sygnał o wysokiej częstotliwości (Internet) będzie działał w tym samym czasie z sygnałem o niskiej częstotliwości (PSTN), podczas rozmów telefonicznych stale będzie słyszeć się szumy w słuchawce. Dzieje się tak dlatego, że telefon będzie próbował zdekodować sygnał RF, co wywoła zakłócenia. Co więcej, sygnał o niskiej częstotliwości ma też wpływ na transmisję informacji z serwera, ograniczając ich szybkość przekazywania. Modem traktuje takie zakłócenia jako błędy, dlatego nie będzie prawidłowo działał. Spliter chroni oba sygnały, ponieważ je od siebie odseparowuje. Dzięki temu nie wpływają na siebie, a telefon i Internet działają bez zarzutu.
Jak wygląda schemat okablowania rozdzielacza ADSL? Na ten moment istnieje kilka opcji podłączenia splitera. Najczęstszym i najprostszym sposobem jest standardowe połączenie za pomocą kabla, bezpośrednio do istniejącej linii telefonicznej, a następnie przewodami do urządzeń – odpowiednio do telefonu i modemu ADSL.
Kolejnym wariantem jest połączenie kaskadowe. Stosuje się je wtedy, gdy posiada się dwa lub więcej urządzeń telefonicznych oraz modem. Metoda ta ma dwa podtypy:
Gdy wiadomo już, czym jest oraz do czego służy rozdzielacz, warto omówić to, jaka jest zasada działania splitera ADSL. Urządzenie to wyraźnie rozdziela jedną linię na dwa kanały transmisji:
Gdy rozdzielacz odseparuje od siebie te sygnały, może odpowiednio wysyłać je do dalszych urządzeń. Sprzęt telefoniczny odbiera częstotliwości w zakresie do 3400 Hz, a modemy ADSL – wszystkie powyżej 25000 Hz.
Gdy w jednym pomieszczeniu znajduje się kilka telefonów na tym samym przewodzie, spliter podłącza się do jednego gniazdka. Wtedy trzeba jednak zastosować oddzielny przewód do modemu. Takie rozwiązanie może doprowadzić do krzyżowania się linii telefonicznej. Problem ten pozwalają rozwiązać tzw. mikrofiltry, które dodatkowo chronią sygnały przed zakłóceniem. Często są dołączane do zestawów telefonicznych. Zdarza się też, że producenci wytwarzają przewody już z wmontowanym filtrem. Ponieważ pełnią bardzo podobną funkcję do splitera, można zamiast ich zastosować po prostu kolejny rozdzielacz.
Wiedząc już, jak działa spliter ADSL, możesz lepiej zrozumieć działanie sieci abonenckich. Jeśli planujesz podłączyć w swoim domu czy biurze telefon i Internet, powinieneś zainwestować w to urządzenie. Zadbaj o to, by schemat okablowania był prawidłowy, a wszystko będzie działać jak należy!