Operatorzy dostarczają do gospodarstw domowych oraz innych miejsc dwie usługi za pomocą jednego przewodu. Jak to możliwe? Potrzebne jest specjalne urządzenie, nazywane potocznie rozdzielaczem, separujące od siebie sygnały o różnej częstotliwości. Wyjaśniamy, jak podłączyć splitter ADSL, by móc bez zakłóceń korzystać z telefonu i Internetu!
Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle jest splitter ADSL. Wiele osób nie kojarzy tej nazwy, a urządzenie to jest powszechnie stosowane. Ma formę niewielkiego, plastikowego pudełeczka z krótkim przewodem oraz trzema portami RJ11. Do pierwszego wejścia podłącza się przewód linii telefonicznej, a do dwóch pozostałych – telefon oraz modem ADSL.
Sprzęt ten sprawia, że można bezpiecznie oddzielić od siebie sygnał internetowy od telefonicznego (PSTN). Jeśli tego się nie zrobi, nie byłoby możliwe równoczesne korzystanie z tych dwóch usług w tym samym czasie. Niektórzy pamiętają jeszcze czasy, w których rzeczywiście osoba korzystająca z Internetu musiała czekać na swoją kolej, gdy ktoś prowadził rozmowę telefoniczną i odwrotnie. Współcześnie utrudnienie to eliminuje właśnie splitter.
Jak działa splitter ADSL? Jego funkcję można wyjaśnić w bardzo prosty sposób. Urządzenie oddziela od siebie sygnały o niskich oraz wysokich częstotliwościach, które płyną linią podłączoną przez dostawcę usługi. Dzięki temu tworzy dwa kanały transmisji:
Dlaczego potrzebujesz rozdzielacza ADSL? Bez niego sygnał internetowy oraz telefoniczny wzajemnie się zakłócają, ponieważ mają różne częstotliwości. Jeśli spróbowałabyś zadzwonić bez splittera, w słuchawce słyszałbyś tylko zagłuszający szum. Dzieje się to z tego względu, że aparat próbuje w tej sytuacji automatycznie zdekodować sygnał RF. Ponieważ mu się to nie udaje, sygnał jest zniekształcony i przekazywane są tylko zakłócenia. Gdy z kolei chciałbyś się podłączyć do Internetu, sygnał o niskiej częstotliwości znacznie spowolniłby transmisję danych z serwera. Modem traktuje takie zakłócenia jako błędy, co utrudnia czy wręcz uniemożliwia podłączenie się do Sieci. W praktyce nie mógłbyś po prostu korzystać ani z telefonu, ani Internetu. Splitter ADSL rozwiązuje ten problem i daje dostęp do obu usług, także w tym samym czasie. Oddziela od siebie sygnały, tak by nie zakłócały się wzajemnie i nie miały na siebie negatywnego wpływu.
Jak prawidłowo podłączyć splitter ADSL? Schemat okablowania nie jest zbyt skomplikowany. Zwykle po prostu podłącza się urządzenie bezpośrednio do sieci, a następnie stosuje dwa osobne przewody dla telefonu oraz routera. W przypadku, gdy ma się jednak więcej urządzeń, np. kilka aparatów telefonicznych, wyjściem jest metoda kaskadowa. Da się ją zrealizować na dwa sposoby:
W biurach często pojawia się kłopot związany z tym, że w jednym pomieszczeniu znajduje się kilka telefonów korzystających z tego samego przewodu. Spliter można podłączyć do jednego portu, ale co z modemem? Jeśli nie chce się „skrzyżować” linii telefonicznej, wystarczy zastosować mikrofiltr. Jest to niewielkie urządzenie dołączane często do urządzeń telefonicznych. Można też znaleźć przewody z już wbudowanym tym elementem. Filtr pozwala odseparować niskie częstotliwości, dlatego po podłączeniu aparatu bezpośrednio do sieci nie słyszy się szumów. Może więc zastąpić splitter ADSL, ale tylko wtedy, gdy ma się kolejny telefon. Filtr nie zadziała w przypadku modemu.