Planujesz podłączyć się do Internetu, ale nie wiesz, jak to zrobić? By móc korzystać z Sieci w najwygodniejszy sposób, powinieneś zainwestować w odpowiednie urządzenie, a następnie je prawidłowo zainstalować. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wyjaśniamy, jak skonfigurować router!
Wiele osób nie ma pojęcia, jak skonfigurować i podłączyć router do Internetu. Do wykonania tego zadania nie potrzeba żadnej zaawansowanej wiedzy czy specjalnych umiejętności informatyczno-technicznych. Współcześnie producenci tych urządzeń dokładają wszelkich starań, by proces ten był jak najbardziej intuicyjny.
Najpierw należy podłączyć urządzenie do prądu za pomocą zasilacza dołączonego do opakowania. Po jego włączeniu powinno się podłączyć sprzęt do gniazda abonenckiego za pomocą odpowiedniego przewodu (RJ-11 w przypadku sieci analogowej lub RJ-45 dla światłowodu). Drugim kablem trzeba połączyć go z komputerem.
Konfiguracja routera jest wyjątkowo prosta. Po podłączeniu sprzętu wystarczy włączyć przeglądarkę internetową i wpisać w pasek wyszukiwania adres IP urządzenia – można znaleźć go na naklejce na jego spodzie, ale zazwyczaj jest to: 192.168.1.1 lub 192.168.0.1. Po wciśnięciu przycisku „Enter” powinna wyświetlić się strona logowania. Dane logowania są zawarte na obudowie routera albo w instrukcji. Najczęściej stosuje się uniwersalny login i hasło, czyli dwa razy „admin” lub „admin” bez hasła. W ten sposób uzyskuje się dostęp do panelu administratora oraz nawiązuje się połączenie z Internetem.
Jeśli nie posiada się drugiego przewodu, proces ten można wykonać łącząc się przez Wi-Fi. Wtedy należy znaleźć na liście dostępnych sieci nazwę podaną na naklejce na spodzie urządzenia oraz zalogować się do niej wypisanym poniżej hasłem (zwykle jest to ciąg losowych cyfr, liter i znaków). Wtedy po zalogowaniu i otwarciu przeglądarki dalsze kroki są identyczne.
Ważną kwestią jest to, gdzie ustawić domowy router. Jego położenie ma bowiem wpływ na zasięg. Najrozsądniej jest umieścić go w linii prostej do sprzętu, który najczęściej łączy się z Siecią. Ściany, piony kanalizacyjne, metalowe elementy itp. mogą zakłócać fale emitowane przez moduł Wi-Fi. Kiedy jednak w mieszkaniu znajduje się wiele urządzeń, wtedy najlepiej ustawić router w centralnym punkcie, na niewielkim podwyższeniu. Dobrze jest położyć urządzenie przynajmniej 1,5 m nad ziemią. Z tego względu świetnie sprawdzą się m.in. komody, regały, biurka czy półki. Jeśli jest się rodzicem małych dzieci czy posiada się zwierzęta domowe, warto zadbać o to, by nie miały dostępu do routera.
Warto przy okazji omówić też to, co zrobić, by połączenie Wi-Fi było w pełni zabezpieczone. Najważniejsze, by po zalogowaniu się do panelu administratora zmienić dane logowania oraz ustawić własną nazwę sieci oraz hasło. Jest to istotne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale też wygody – często hasło do Wi-Fi jest trudnym do zapamiętania ciągiem znaków. Następnie dobrze jest zaznaczyć jeszcze sposób zabezpieczenia sieci Wi-Fi jako WPA2 (nowoczesny standard szyfrowania).
Niektóre modele routerów posiadają także funkcję Wi-Fi dla gości. Tworzą osobną podsieć, do której mogą logować się znajomi wpadający w odwiedziny. Można też do niej podłączyć podstawowe urządzenia, po czym ukryć rozgłaszanie nazwy Sieci, zostawiając widoczne tylko Wi-Fi gościa. Jeśli ktoś się na nie włamie, nie uzyska dostępu do głównej sieci domowej, czyli nie dostanie się np. do komputera stacjonarnego.
Dla pewności dobrze jest także regularnie aktualizować oprogramowanie routera. W tym celu należy wejść na stronę producenta i pobrać odpowiedni plik. Jego zainstalowanie nie tylko łata ewentualne luki w zabezpieczeniach, ale też może dodawać nowe funkcje czy poprawiać działanie sprzętu.
Przyjrzyjmy się jednak, co można zmienić w ustawieniach routera Wi-Fi. Panel administratora pozwala wprowadzić wiele bardziej i mniej zaawansowanych konfiguracji. Wśród nich można wymienić m.in.:
Bardziej doświadczeni użytkownicy mogą dodatkowo np. ustawić przekierowania portów, zmodyfikować działanie firewalla czy ustalić moc sygnału nadawanego przez router.
Nie każdy wie, jak dokonać wyboru routera. Na rynku dostępnych jest tak wiele wariantów tego urządzenia, że bez podstawowej wiedzy można zupełnie się pogubić. Najważniejsze, by zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, urządzenie powinno być dostosowane do opcji, którą się opłaca. Musi być kompatybilne z siecią analogową (ADSL) lub światłowodową (xDSL). Sprzęt musi też umożliwiać osiągnięcie przepustowości zapewnianej przez operatora – jeśli płaci się za pakiet np. 300 Mb/s, urządzenie powinno obsługiwać taki transfer. W przeciwnym razie w ogóle nie wykorzysta się możliwości połączenia. Ważną kwestią jest również jego zasięg – zwykle producenci podają odległość, ale ogólnie dobrze jest wybrać model z większą liczbą anten.
Wiele osób stosuje te określenia zamiennie, dlatego omówmy jeszcze to, co to jest modem i czym różni się od routera. Sprzęty te to zupełnie dwa różne urządzenia. Modem przetwarza sygnał otrzymywany od dostawcy, dzięki czemu może on być wykorzystywany przez jedno podłączone urządzenie, np. komputer. Router z kolei pozwala stworzyć domową sieć, czyli rozdziela sygnał na wielu odbiorców. Dawniej konieczne było stosowanie dwóch aparatów, ale współcześnie powszechnie wykorzystuje się routery z wbudowanym modemem, czyli rozwiązanie 2 w 1.
Na koniec wyjaśnijmy jeszcze, jak wybrać i ustawić hasło sieci Wi-Fi. W tym celu należy po podłączeniu routera do prądu i Internetu wejść na listę dostępnych sieci Wi-Fi, po czym znaleźć nazwę sieci urządzenia (podaną na jego obudowie). Aby się do niej zalogować, powinno się wpisać hasło – również umieszczone na naklejce na spodzie routera. W ten sposób można uzyskać dostęp do Internetu oraz panelu administratora, po włączeniu przeglądarki i wpisaniu IP urządzenia (też podane na sprzęcie). Strony konfiguracyjne różnią się w zależności od producenta, ale bez problemu można w nich znaleźć zakładkę z ustawieniami sieci bezprzewodowej. Tam wystarczy zmienić nazwę sieci oraz hasło, wpisując w odpowiednie pola własne propozycje.