Zależy Ci na tym, by móc jak najwygodniej korzystać z Internetu w swoim mieszkaniu? Po podłączeniu się do gniazda abonenckiego powinieneś jeszcze zainwestować w specjalne urządzenie, które pozwoli Ci stworzyć własną, lokalną sieć. Podpowiadamy, jaki router do domu wybrać!
Zastanawiasz się, „po co mi w ogóle router”? To niewielkie pudełeczko pełni bardzo ważną rolę. Bez niego mógłbyś podłączyć do Internetu wyłącznie jedno urządzenie, ewentualnie kilka, jeśli zainwestowałbyś w switch. Współcześnie korzysta się jednak z wielu innych sprzętów, które bezprzewodowo łączą się z Siecią. Smartfony, tablety, telewizory, konsole, wieże audio czy nawet lodówki posiadają wbudowane moduły Wi-Fi. Router pozwala podzielić sygnał internetowy, tak by mogli z niego korzystać różni użytkownicy. Z jego pomocą tworzy się własną, lokalną sieć przewodową oraz bezprzewodową. Do takiego urządzenia da się bowiem podłączyć zarówno przez Wi-Fi, jak i przez właściwy przewód.
Przeglądasz ofertę dostępnych routerów i masz dylemat – model bezprzewodowy czy bezprzewodowy? Oba te warianty bardzo się od siebie różnią. Najpopularniejsze są standardowe wersje podłączane do zasilania i gniazda abonenckiego. Zapewniają wyższą przepustowość, a także są tańsze w utrzymaniu. Jeśli posiadają moduł Wi-Fi, dają również dostęp do bezprzewodowego Internetu.
Przenośne urządzenia w wersjach 3G/4G/LTE pozwalają połączyć się z Siecią mobilną obsługiwaną przez operatora komórkowego. Są wykorzystywane w miejscach, gdzie nie ma dostępu do usług operatora Internetu naziemnego. Często przydają się na wakacjach czy w trasie. Trzeba jednak mieć na względzie to, że prędkość łącza nie wszystkich może satysfakcjonować, a sama usługa jest miesięcznie zdecydowanie droższa od Internetu stacjonarnego.
W sklepach można zauważyć routery z dwoma, czterema, a nawet ośmioma ramionami. Czy ilość anten ma znaczenie? Jak najbardziej. Warto jednak mieć na względzie to, że niektóre modele posiadają dodatkowe anteny wewnętrzne, dlatego nie zawsze da się ocenić tę kwestię na pierwszy rzut oka. Dlaczego jednak jest to takie ważne? Anteny są odpowiedzialne za różne pasma nadawania. Najlepiej, by router obsługiwał dwie częstotliwości: 2,4 GHz oraz 5 GHz. Wtedy im więcej przekaźników, tym urządzenie ma czulszy zasięgi i odbiór.
Jak jednak stwierdzić, który router jest najlepszy? Przede wszystkim należy dobrać go do posiadanego typu sieci – analogowej (ADSL) lub światłowodowej (xDSL). Kolejną ważną kwestią jest jego przepustowość. Urządzenie powinno umożliwiać korzystanie z maksymalnej prędkości oferowanej przez dostawcę Internetu. Póki co najwyższą standardową opcją jest 1000 Mb/s. Jeśli jednak wybrało się mniejszy wariant, np. 300 Mb/s, rozsądniej kupić urządzenie o takich osiągach. Z pewnością będzie tańsze, dlatego nie ma sensu przepłacać. Niezwykle ważne jest też to, by dany model posiadał moduł Wi-Fi. Współcześnie jest to raczej powszechne, ale dobrze się upewnić. Przy tym warto sprawdzić, jaki jest zasięg jego działania.
Omówiliśmy podstawowe kryteria, ale to nie wyczerpuje tematu tego, na co zwrócić uwagę przy wyborze routera. Niezwykle ważna jest wspomniana już wcześniej częstotliwość pracy Wi-Fi. Klasyczne urządzenia obsługują pasmo 2,4 GHz. Coraz popularniejsze stają się tzw. DualBand, które dodatkowo działają jeszcze w 5 GHz. Jest ono dostosowane do potrzeb osób, którym zależy na szybkim przesyle danych. Zapobiega też przeciążaniu się sieci, ponieważ urządzenie płynnie się przełącza na mniej zatłoczone pasmo.
Istotną kwestią jest również prędkość transferu, którą opisuje się za pomocą standardów w formie ciągu liczb, znaków i liter. To od niej zależy to, jak szybko będą wyświetlać się strony, pobierać pliki czy ładować filmy. Najnowocześniejsze są warianty należące do grupy 802.11 ac.
Dla wielu osób istotne mogą być także takie kryteria, jak np. liczba portów, dodatkowe zabezpieczenia rodzicielskie czy możliwość ręcznej zmiany parametrów pracy. Są to już jednak rozszerzenia i dodatki, na których skupiają się bardziej zaawansowani użytkownicy.
Czasem kłopoty sprawia to, jaki router do światłowodu wybrać. Z takim typem połączenia kompatybilne są modele xDSL z odpowiednimi gniazdami, oznaczonymi jako RJ-45. By w pełni skorzystać z możliwości oferowanych przez nowoczesną sieć, najlepiej zainwestować w model obsługujący DualBand w standardzie 802.11 ac. Najrozsądniej nieco dopłacić do urządzenia dobrej jakości, tak by rzeczywiście było możliwe komfortowe korzystanie z szybkiego łącza, bez żadnych utrudnień czy zakłóceń.
Internauci najczęściej pytają, jaki router do Neostrady oraz Netii będzie najlepszy. Najważniejsze jest, by dobrać go do opłacanej oferty. Neostrada najczęściej wykorzystuje tradycyjną architekturę, dlatego powinno się do niej wybrać modele z portami RJ-11. Netia oferuje oba rodzaje, dlatego trzeba zorientować się, czy chce się podłączyć do przewodu miedzianego, czy światłowodu. Następnie należy dobrać urządzenie pod względem prędkości transferu. Jeśli podpisało się umowę np. na 300 Mb/s, router powinien obsługiwać taką przepustowość.
Skoro wiesz już, jaki router do domu wybrać, kup odpowiednie urządzenie. Nie wynajmuj modelu oferowanego przez dostawcę. Sam zdecyduj o tym, jak będziesz korzystać z Internetu!