Jeszcze kilka lat temu sieć ADSL oferowała użytkownikom najszybsze połączenie z szerokopasmowym internetem. Asymetryczne przesyłanie danych okazało się skuteczne do zwiększenia przepustowości w porównaniu do tradycyjnych linii. Jaką maksymalną prędkość może osiągnąć sieć ADSL i od czego zależy ta wartość?
Sieć ADSL – asymetryczna cyfrowa linia abonencka, należy do rodziny technologii xDSL. Wykorzystuje ona dwa modemy, które są podłączone do zwykłych miedzianych kabli telefonicznych. Działa ona na zasadzie asymetrii, a zatem prędkość przesyłania danych jest znacznie większe aniżeli prędkość transmisji wysyłania.
W przypadku starszej generacji sieci ADSL możemy mówić o prędkości przesyłania danych 9 Mb/s do użytkownika i prędkości 800 kb/s w drugą stronę. Współczesna wersja ADSL2+ pozwala na osiągnięcia 25 Mb/s maksymalnej prędkości do użytkownika i 3,5 Mb/s prędkości do centrali. Zachowanie asymetrii pozwalało na osiąganie wyższych prędkości aniżeli w sieci ISDN, udowadniając, że kable telefoniczne mogą przesyłać duże strumienie dane w szerokopasmowej transmisji. Dzieje się to dzięki wykorzystaniu różnych pasm częstotliwości. Analogowa telefonia zajmuje sygnał na zakresie od 300 do 3300 Hz. Z kolei częstotliwość przekazów ADSL zaczyna się od 4 kHz.
W celu osiągnięcia maksymalnej prędkości w sieci ADSL należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim konieczna jest jak najbliższa odległość między modemami. W przypadku kanałów telewizji cyfrowej, które wymagają przepustowości na poziomie 6 Mb/s, węzeł sieci powinien znajdować się w odległości nie większej niż 1,5 kilometra. W przypadku usług o wymaganej niższej przepustowości odległość między modemami może być większa. Z kolei same węzły sieci charakteryzują się większą przepustowością, dzięki czemu odległość między nimi nie ma aż tak dużego znaczenia.
Na prędkość transmisji ma wpływ nie tylko odległość pomiędzy modemami. Ważny jest również sam kabel telefoniczny, który dostarcza sygnał do lokalu. Jego rodzaj i stan techniczny może znacznie obniżyć przepustowość. Jego tłumienność dla pasma częstotliwości 300 kHz może wynosić nawet 90 dB.
Wykorzystanie zwykłych kabli telefonicznych pozwoliło na podłączenie milionów użytkowników na całym świecie do szerokopasmowego internetu oraz szeregu innych usług jak zdalny dostęp LAN czy usługi interaktywne.
Niewątpliwie dużą zaletą modemów ADSL jest dostosowanie optymalnej prędkości transmisji w momencie rozpoczęcia połączenia. Z kolei sama różnica w wykorzystywanych częstotliwościach jest wynikiem samej sieci dostępowej.
W technologii ADSL ważne jest wykorzystanie splecionych par kabli miedzianych. Wynika to z faktu, że kabel telefoniczny zbiega się w coraz większe wiązki przewodów, co sprzyja sprzęganiu się sygnały. Ryzyko takie jest jednak znacznie mniejsze, jeśli wykorzystujemy transmisję niesymetryczną, w której duża przepustowość sygnału jest potrzebna tylko w jednym kierunku. Dotyczy to wszystkich usług wykorzystujące zakres częstotliwości sygnału telefonicznego.