Nowa technologia pasywnej sieci optycznej GPON stopniowo zaczyna pojawiać się także w Polsce. Jako następca standardu APON/BPON oferuje o wiele wyższą szybkość przesyłania danych, a także lepsze zabezpieczenia. Wyjaśniamy, jak dokładnie działa technologia GPON oraz jakie niesie ze sobą korzyści!
Na początek dobrze jest wyjaśnić, czym jest technologia GPON. Skrót pochodzi od ang. Gigabit Passive Optical Network – Gigabajtowa Pasywna Sieć Optyczna. Jest to standard stworzony przez organizacje ITU-T jak G.984.x. Jego specyfikacja stale się rozwija, dlatego na ten moment można wyróżnić aż 6 rozwinięć.
GPON wykorzystuje działanie technologii P2MP (ang. point-multipoint – punkt-wielopunkt), umożliwiającej komunikację bezprzewodową, realizowaną przez jedno odrębne połączenie zapewniające wiele ścieżek. W tym przypadku jednostka centralna OLT (ang. optical line termination – zakończenie linii optycznej) nadaje oraz odbiera sygnał od wielu punktów, którymi są jednostki abonenckie OTN (ang. optical transfer network – optyczna sieć transferowa) albo jednostki ONU (ang. optical network unit – jednostka sieci optycznej) stosujące FTTB. GPON umożliwia różne przepustowości, ale jego obecnie najpopularniejsza wersja zapewnia asymetryczne łącze 2,488 Gbit downstream (od OLT do ONT) oraz 1,244 Gbit upstream (od ONT do OLT).
Przeczytaj również:
Jakie korzyści niesie ze sobą technologia GPON? Taka sieć pozwala stworzyć wiele połączeń za pomocą tylko jednego światłowodu. Jeśli operator umieści spliter w odpowiednim miejscu, może dotrzeć do 128 odbiorców. Przy tym nadal gwarantuje szybką transmisję ogromnych ilości danych, a także pozwala odbierać na jednym przewodzie aż trzy usługi, czyli telefon, telewizję oraz Internet.
FTTH jest technologią przyszłości, ponieważ umożliwia wprowadzanie m.in. usług chmurowych, telewizji nowej generacji czy systemów Smart Home. Współcześnie zasoby transmisyjne stale się zwiększają, a rozwiązanie to pozwala obsługiwać je bez żadnych ograniczeń. Niewątpliwie daje to wiele możliwości zarówno dla odbiorców biznesowych, jak i prywatnych.
Jak najbardziej można uznać, że GPON wspiera biznes operatorów. Jest to związane z tym, że budowa sieci wykorzystującej tę technologię jest po prostu bardziej opłacalna. Z jej pomocą da się wyraźnie zmniejszyć wydatki inwestycyjne na wszystkich etapach realizacji – od budowy, aż do samego momentu wdrożenia. Co więcej, utrzymanie takiej sieci również jest o wiele tańsze. Jeśli do tego zastosuje się odpowiednie urządzenia końcowe, można stworzyć niezwykle nowoczesny model usługowy, który pozwala się wyróżnić na rynku.
Oczekiwania wobec sieci GPON są naprawdę duże, ponieważ jest to obecnie najnowocześniejsze rozwiązanie na rynku. Światłowód podłączony do domu/budynku daje gwarancję otwartości technologicznej, szybkiej transmisji oraz możliwość przesyłania i odbierania ogromnych zasobów danych. Dzięki temu można wprowadzić w ramach jedno pakietu takie usługi, jak np. internet szerokopasmowy, telefon, telewizję nowej generacji czy obsługę systemów inteligentnego domu.
Już od ponad 6 lat prowadzone są inwestycje rozbudowujące sieć światłowodową oraz modernizujące istniejące już infrastruktury, tak by mogły obsługiwać standardy FTTH. Przy tym koszty realizacji nie są wcale tak duże, jak mogłoby się wydawać, a sam proces przebiega dość szybko. Do tego programy POPC umożliwiają szybkie połączenie z Internetem nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych miejscowościach czy nawet wsiach.
Instalacja w technologii GPON / FTTH jest wykonywana przez wykwalifikowanych fachowców przysłanych przez dostawcę. Proces ten polega na podłączeniu światłowodu z najbliższym punktem pasywnym. Do tego potrzebny jest port RJ45, a także kabel światłowodowy 1J, końcówka ZTE F660 lub ZTE F601, gniazdo z adapterem SC-APC, Patchcord SC-APC 1m oraz kabel UTP kat 5e (max 10m). W niektórych przypadkach konieczne jest założenie specjalnych koryt/rur PCV oraz innego dodatkowego osprzętu światłowodowego. Często zakłada się też urządzenia zwiększające zasięg Wi-Fi.
Charakterystyka transmisji danych GPON prezentuje się następująco. Sieci dostarcza się poprzez infrastrukturę optyczną FTTx (Fiber to the… = transmisja światłowodowa do…), którą dzieli się na cztery grupy:
Usługi z prędkością światła, czyli GPON w Polsce, stają się coraz popularniejsze. O największym wzroście liczby gospodarstw domowych podłączonych do sieci FTTH można mówić w 2015 roku, gdy firma Orange rozpoczęła ogólnokrajową kampanię inwestycyjną. Większość sieci FTTH w Polsce powstaje też dzięki POPC (Program Operacyjny Polska Cyfrowa). Zgodnie z danymi podanymi przez ministerstwo cyfryzacji, w 2018 roku rozpoczęto proces podłączania ok. 2 milionów gospodarstw domowych w obszarach „białych plam” (bez dostępu do Internetu światłowodowego). Ma on zostać zrealizowany do końca 2021 roku. Wśród beneficjentów tego programu można wymienić takich operatorów, jak m.in. Orange Polska, Nexera (Nokia), INEA czy Tauron Polska Energia.