Sieć ADSL wykorzystuje istniejącą już linię telefoniczną. Jej cechą charakterystyczną jest rozdzielenie pasma kanału analogowego od cyfrowego. W tym celu używana jest usługa POTS, która dostarcza sygnał telefoniczny. Na czym polega zastosowanie POTS w sieci ADSL?
POTS (Plain Old Telephone Service) to najstarsza usługa umożliwiająca abonentom dostęp do telefonii. Jej pierwsza wersja była w pełni analogowa. Dopiero z pojawieniem się urządzeniem cyfrowym klasa ta zaoferowała nowe udogodnienia jak wybieranie tonowe połączeń za pomocą klawiatury. POTS zajmuje pasmo w kanale o częstotliwości 300-3400 Hz.
Usługa POTS należy do sieci PSTN, czyli publicznej komutowanej sieci telefonicznej. W jej ramach występują również usługi cyfrowe jak ISDN – sieć cyfrowa z integracją usług. W przypadku drugiej technologii połączenia występuje bez pośrednictwa urządzeń analogowych, a zatem sygnał trafia bezpośrednio do użytkownika cyfrowego.
Dostarczanie szerokopasmowych usług przez linię telefoniczną w technologii ADSL odbywało się przy zachowaniu analogowych usług telefonicznych – POTS. Dzięki wykorzystaniu różnych pasm częstotliwości było możliwe oddzielenie sygnałowych cyfrowych od analogowych poprzez rozdzielacze umieszczane po obu stronach łącza.
Charakterystyczne dla usługi POTS jest wykorzystanie częstotliwości 4 kHz. Z kolei technologia ADSL wykorzystuje pasma częstotliwości od 25 kHz. Tym sposobem powstaje ponad 20 kHz pasmo ochronne, które stanowi barierę między obiema usługami. Takie rozdzielenie sygnałów nie byłoby możliwe bez odpowiednich splitterów, które są wyposażone w aktywne filtry pasmowe.
Wykorzystanie splitterów w usłudze POTS niesie ze sobą kilka funkcji. Oprócz rozdzielenia sygnału są one odpowiedzialne także za wyrównanie ich poziomie oraz rozproszenie mocy. Ponadto wzmacniają odporność transmisji na szumy kanałowe i zapobiegają ewentualnej interferencji międzykanałowej. Splittery mają niełatwe zadanie zwłaszcza w czasie generowania sygnału w torze analogowym, kiedy mogą występować przesłuchy do kanału cyfrowego. Dodatkowo niezwykle ważne jest utrzymanie stabilnej pracy toru analogowego POTS w przypadku awarii lub uszkodzenia modemu.
Odpowiednie rozdzielacze sygnału analogowego i cyfrowego są umieszczone po obu stronach łącza. Po stronie abonenta splitter może zostać zainstalowany wewnątrz modemy lub na zewnątrz jako urządzenie wolnostojące. Drugie rozwiązanie zapewnia większe bezpieczeństwo i skuteczniejszą pracą rozdzielacza. Z kolei w centrali splittery są najczęściej zintegrowane z modem lub multiplekserem dla pojedynczego abonenta lub całej grupy.