Rozwój szybkich sieci dostępowych był konieczny ze względu na pojawienie się nowych technologii kilkanaście lat temu. Szerokopasmowe pasma stały się powszechne i wykorzystywały nie tylko telefoniczne kable miedziane, ale również łącza światłowodowe czy transmisje radiowe. Sieć xDSL a wraz z nią technologia ADSL wyparły inne media transmisyjne. W czym tkwiła ich przewaga?
Sieć xDSL, czyli cyfrowa linia abonencka, określa wszystkie technologie, które wykorzystują do transmisji danych przewodów miedzianych. W jej skład wchodzi między innymi:
– ADSL – asymetryczna cyfrowa linia abonencka
– HDSL – szybka cyfrowa pętla abonencka
– SDSL – symetryczna cyfrowa abonencka
– DSL – cyfrowa linia abonencka
Na uwagę zasługuje jednak sieć ADSL, czyli asymetryczna cyfrowa linia abonencka. Modemy ADSL ponad stukrotne transfery danych aniżeli technologia ISDN, która była wykorzystywana wcześniej. W związku z koniecznością zwiększenia przepustowości danych to właśnie z nią wiązano największe nadzieje.
Technologia ADSL jest szerokopasmową siecią cyfrową, zapewniającą szybkie i stabilne połączenie z internetem. Wykorzystuje ona najczęściej miedziane kable telefoniczne. Jednym przewodem są przesyłane zarówno dane transmisyjne, jak i sygnał rozmowy. Jednakże ze względu na wykorzystywanie różnych częstotliwości, ADSL pozwala na osiąganie większej przepustowości od innych modemów telefonicznych.
Potencjał technologii asymetrycznej cyfrowej linii abonenckiej tkwił przede wszystkim w liczbie podłączonych telefonów. Nie bez znaczenia były również dochodzące usługi dla abonenta jak płatna telewizja, VOD, wideokonferencje, usługi bankowe, telemedycyna czy nauczanie i praca zdalna.
Z uwagi na konieczność zwiększenia przepustowości technologia xDSL stała się głównym wyborem dla wielu abonentów. Była ona również konkurencyjna dla światłowodu oraz technologii hybrydowej z uwagi na niższe koszta dla operatorów. Nie wymagała ona bowiem budowania sieci od podstaw, a wykorzystywała istniejące łącza telefoniczne. Tym samym cena jej dostarczania była jednakowa dla wszystkich abonentów.
Obecnie sieć ADSL wciąż dostarcza internet. Jednak nie wykorzystuje już ona wyłącznie kabli miedzianych. System ADSL jest spotykany w sieciach z kablem koncentrycznym czy w routerach bezprzewodowych. W 2004 roku została wprowadzona jej odmiana, umożliwiająca osiąganie transmisję danych z prędkością około 24 Mb/s. Poprzez nią można odbierać zarówno internet, jak i cyfrowe kanały telewizyjne oraz inne usługi.